مقالات

چشم پزشکی

چشم پزشکی

کودکان اتیسم و معاینات چشم پزشکی

بسیاری از افراد طیف اوتیسم ، از تصاویری استفاده میکنند که به آنها کمک می کند تا درک کنند که چه اتفاقی در هر شرایط رخ خواهد داد. بنابراین ، وسایلی که برای "تست چشمی" استفاده می شود باید همراه با تصاویر راهنمایی باشد که  بتواند به بیمار در درک آنچه مورد نیاز آنهاست و اینکه چه اتفاقی خواهد افتاد ، کمک  کند.

قرار ملاقات اولیه

-   برای آشنایی فرد طیف اوتیسم با اتاق مشاوره و تجهیزات ، ترتیب یک قرار ملاقات اولیه را در نظر بگیرید تا آنها بدانند که در طول آزمایش  انتظار چه چیزی را باید داشته باشند.
-    دانستن اینکه چه اتفاقی برای فرد طیف اتیسم خواهد افتاد، برای وی مهم است ، زیرا می تواند به آنها در داشتن حس امنیت بیشتر و اضطراب کمتر کمک کند. سعی کنید و اطمینان حاصل کنید که قرار ملاقات ها طبق زمان برنامه ریزی شده، شروع و پایان می یابد.
-   در صورت لزوم ، قبل از قرار ملاقات با والدین یا مراقب فرد صحبت کنید تا بدانید که بیمار ممکن است چه چیزی را دوست داشته باشد یا دوست نداشته باشد تا به خوبی پاسخ دهد ، به عنوان مثال شمارش ، اشکال ، چراغ ها ، شخصیت های تلویزیون و غیره. می توانید از این موارد استفاده کنید تا به آنها در هنگام ملاقات احساس آرامش بیشتری دهید.

برقراری ارتباط

نکات ذکر شده در زیر ممکن است روند ارتباط با بیمار مبتلا به اوتیسم را سهولت بخشد.

-  از استفاده از دستورالعمل های  پیچیده ای که ممکن است فرد مبتلا به بیماری اوتیسم درک نکند ، خودداری کنید. اطمینان حاصل کنید که دستورالعمل ها روشن ، مختصر و بدون ابهام هستند.
-   از دستور اول " X بعد Y" استفاده کنید. به طور مثال: "ابتدا من صحبت می کنم ، سپس شما صحبت می کنید" یا "اول بنشین بعد نگاه کن" یا "اول چشم راست بعد چشم چپ".
-   از ساعت یا شمارش معکوس استفاده کنید تا مدت زمان حضور آنها در اتاق مشخص شود.
-   از 'دوباره' استفاده کنید تا نشان دهید می خواهید آنچه را که  انجام داده اید تکرار کنید.
-   از والدین یا مراقبان خود کودک به عنوان مدل استفاده کنید، مثلا: ابتدا مادر عینک را می گذارد و سپس دانیال عینک می گذارد.
-   استفاده از نوبت دهی،  مثال: "همه ما این کار را انجام دهیم ، الان نوبت من است که عینک بگذارم بعد نوبت تو".

 -   به بیمار زمان بیشتری برای پردازش و پاسخ به اظهارات و سؤالات بدهید صبور ، قابل پیش بینی و آرام باشید.
Echolalia اصطلاحی برای توصیف تکرار یک عبارت یا صدا است. اگر بیمار دچار اکولالیا باشد ، ممکن است آخرین قسمت از هر عبارت شنیده شده را تکرار کند. بنابراین ، ببینید که در پاسخ به سؤالاتی از قبیل "چپ یا راست؟" و " راست یا چپ"   آیا پاسخ همان است یا تغییر می کند. یا به سادگی می توانید بگویید :" این یا این یکی؟ ".

معاینه - چه کاری باید انجام دهم؟

ممکن است در اولین مراجعه بیمار ، از نظر بالینی تنها کمی فراتر از آشنایی بیمار با اتاق و شما حاصل شود. این موضوع به اندازه تعیین مشکل چشم اهمیت دارد ، زیرا ، کودک باید احساس اطمینان و اشنایی کند.

اندازه گیری دید ممکن است "از نظر چشمی بسیار چالش برانگیز" باشد. اینکه وقتی  به آنها اسباب بازی می دهید ، ویژگی های آن را با چشمان خود کشف نمی کنند آیا به این علت است که آن اسباب بازی را رد می کنند یا در دیدن ویژگی های اسباب بازی مشکل دارند؟

والدین و سرپرستان می فهمند که شما ممکن است تنها در یک دیدار نتوانید معاینه کامل را انجام دهید. اگر پزشک نتواند معاینه کامل چشم را انجام دهد ، ممکن است مراجعه به خدمات چشم پزشکی در بیمارستان  نیاز شود.

نکات کلیدی

-    از زبان مستقیم و ساده استفاده کنید.
-   بیمار را در ساعت ساکتی از روز معاینه کنید.
-    برای مشاوره وقت بیشتری بگذارید یا بخشهایی از معاینه را طی چندین بازدید انجام دهید.
-    پیشاپیش توضیح دهید که در طول هر بخش چه اتفاقی خواهد افتاد.
-    مهمتر از همه ، صبور و فهیم باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *