مقالات

دندان پزشکی

دندان پزشکی

دندانپزشکی و اتیسم

همیشه بدیهی نیست که فرد مبتلا به اوتیسم است. به همین دلیل است که برای متخصصان بهداشت آگاهی از ابتلا به اوتیسم بسیار مهم است ، زیرا افراد اوتیستیک که در یک ملاقات پزشکی  شرکت می کنند احتمالاً نیازهای بسیار خاصی دارند . ممکن است افراد در طیف اوتیسم احساس درد نکنند ، ممکن است دشوار باشد که به شما بگویند چه مشکلی برای آنها وجود دارد یا ممکن است لمس یا معاینه برای آنها بسیار ناراحت کننده باشند.

مراقبت از دندان و اوتیسم

رفتن به دندانپزشکی برای یک فرد مبتلا به اوتیسم می تواند بسیار استرس زا باشد. در اینجا چند نکته در مورد کارهایی که قبل و در طول درمان می توان انجام داد ، آورده شده است.

-  شاید لازم باشد در نحوه برخورد با بیمار مبتلا به اوتیسم انعطاف پذیرتر باشید. سعی کنید زمان انتظار را به حداقل برسانید ، زیرا این می تواند به افزایش اضطراب منجر شود. ممکن است رزرو یک قرار ملاقات مضاعف یا تقسیم خدمات در طی چندین جلسه کمک کند. این بدان معناست که با آشنا شدن فرد به شرایط ، می توانید قدم به قدم کارها را انجام دهید و به مدیریت اضطراب فرد کمک کنید.
-  همیشه آنچه اتفاق می افتد را توضیح دهید (به عنوان مثال ، "من دندان های شما را بررسی می کنم تا مطمئن شوم که آنها در شرایط خوبی هستند") و آنچه را که می خواهید انجام دهید بیان کنید ("من می خواهم یک آینه کوچک را درون دهانت بگذارم تا دندانهای شما را بررسی کند. آینه ممکن است لبه های دهان شما را لمس کند)). افراد طیف اوتیسم اغلب به زمان اضافی برای پردازش اطلاعات نیاز دارند و برخی ممکن است ترجیح دهند اطلاعات به صورت بصری ارائه شود.
-  بعضی از افراد اوتیسم دوست ندارند لمس شوند. اگر در طول دوره درمان نیاز به لمس آنها دارید ، به آنها هشدار دهید. به روشنی توضیح دهید که چه کاری انجام خواهید داد.
-   برخی از افراد مبتلا به اوتیسم نسبت به نور و صدا حساسیت بالایی دارند. ببینید آیا می توانید قبل از قرار ملاقات در مورد مسائل احتمالی اطلاعات کسب کنید و محیط را متناسب با آنها تنظیم کنید. ممکن است شما نتوانید روشنایی یا سر و صدای ایجاد شده توسط تجهیزات را تغییر دهید ، بنابراین در صورت بروز این مسئله ، استفاده از توپ یا وسایلی که حواس فرد را پرت کند ممکن است مفید باشد.
-   شوینده ها و مواد شیمیایی ممکن است بو،  مزه و طعم شدیدتری را برای افراد طیف اوتیسم بروز دهند. در صورت امکان ، آیا می توانید گزینه های دیگری ارائه دهید؟ به عنوان مثال ، دهانشویه ای بسیار ملایم جایگزین کنید یا اصلاً استفاده نکنید.
-   توجه داشته باشید که تزریقات و حفاری ها ، به ویژه اگر همراه با سر و صدا یا  آب سرد باشد ، ممکن است بسیار دردناک باشد.
-    برخی از بیماران مبتلا به اوتیسم حساسیت بسیار کمی به درد دارند ، بنابراین اگر شما تست درد می کنید ممکن است پاسخ ندهند.
-   معمولاً بهتر است که همراه بیمار در حین درمان حضور پیدا کند. وجود یک همراه ممکن است ارتباط را برای شما و بیمار آسانتر کند.
-   مطمئن شوید که منظور خود را دقیق می گویید. از استعاره ها خودداری کنید. بررسی کنید که شخص شما را درک کرده است.
-   برای انتقال اطلاعات به حرکات یا زبان بدن تکیه نکنید. همچنین طنز و شوخی ممکن است توسط فرد اشتباه گرفته شود.
-در برخی از بیماران ، ممکن است متوجه زبان غیرمعمول بدن و تماس چشمی شوید. بعضی از افراد با دوری از تماس چشمی احساس بهتری دارند. ممکن است برای بعضی دیگر تشخیص اینکه چه مدت باید تماس چشمی داشته باشند دشوار باشد.
-   در صورت اضطراب ، افراد مبتلا به اوتیسم ممکن است صدایی ایجاد کنند یا از حرکات تکراری استفاده کنند. این ممکن است راهی برای مقابله با اضطراب باشد و باید مورد احترام باشد.
- در صورت بروز اضطراب به والدین یا سرپرستان اجازه دهید کنترل امور را در دست بگیرند ، زیرا آنها بهترین راه برای حمایت از بیمار را می دانند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *